Vaterpolo pravila

Vaterpolo pravila i što sve trebate znati?

Vaterpolo je sport vrlo poznat na našim prostorima. Vjeruje se da je počeo u Škotskoj negdje u 19. stoljeću, no danas je najpopularniji u zemljama centralne i istočne Europe. Najuspješnije vaterpolske reprezentacije dolaze iz Mađarske, a od ostalih zemalja valja spomenuti: Srbiju, Italiju, Španjolsku, Njemačku, kao i Hrvatsku. Vaterpolo pravila nalažu igru od četiri četvrtine po osam minuta, a po takvim standardima se igra na najvećim natjecanjima u Europi i svijetu. Vaterpolo je olimpijski sport i uz nogomet, prvi timski sport na Olimpijskim igrama, predstavljen još 1900. godine u Parizu. Vaterpolo pravila određuju i točan oblik terena, njegovu dubinu i veličinu golova. Vaterpolo glasi kao jedan od fizički najzahtjevnijih sportova gdje u tijelu igrača radi najviše mišića. Balans između koordinacije u vodi, hvatanja i bacanja lopte, kao i plivanja čini ovaj sport zahtjevnim, no istodobno i vrlo zdravim. Vaterpolo se može igrati i rekreativno, a upravo zato ovdje donosimo više o pravilima ovog sporta.

Vaterpolo pravila 1o1: teren, gol, suci.

Cilj igre vaterpola je postići više golova od protivničke momčadi unutar četiri četvrtine. Svaka četvrtina traje 8 minuta, što u konačnici bude utakmica od 32 minute. Na početku svake četvrtine, po jedan igrač iz svake momčadi pliva prema centru terena kako bi osvojio loptu odnosno započeo napad. Vaterpolo pravila također govore i dimenzijama terena. Oni trebaju biti pravokutnog oblika, minimalne dubine od 180 cm. Dimenzije golova su 3×0. 9m, a cijelog terena 33x25m (premda mogu varirati). U jednom timu sudjeluje 7 igrača – 6 plus golman. Timovi se raspoznaju po boji kapica, a golmani nose uvijek crvene kapice. Vaterpolo pravila i igru kontroliraju 3 suca – dva linijska te jedan glavni. Glavni sudac zviždaljkom određuje početak, ponovni početak, neutralna bacanja, bacanja sa strane i ostale faktore igre. Linijski suci su oni koji podižu jednu odnosno dvije ruke u vis signalizirajući tako jesu li igrači zauzeli pravilna mjesta na početku četvrtine. Jedna ruka označava da je sve u redu, dvije da igrači nisu u svojim startnim pozicijama.

Vaterpolo pravila 1o1: što je još potrebno znati?

Vaterpolo pravila nalažu da tim s više pogodaka pobjeđuje, no što se događa kada u zadanoj utakmici zadnja četvrtina završi neriješeno? U vaterpolu tada sudac dosudi dva produžetka po 3 minute s 2 minute pauze između produžetaka. Pauze među četvrtinama također traju po 2 minute, izuzev između druge i treće četvrtine kada pauza traje 5 minuta. Vaterpolo pravila detaljnije proučite na stranicama vaterpolskih krugova. Ukoliko planirate započeti rekreativno bavljenje vaterpolom, proučite posebno pravila koja se tiču dosuđivanja prekršaja, pravila koja se tiču golnih bacanja te ona pravila koja se tiču ponovnog početka nakon pogotka. Vaterpolo je sport koji je dio kulturne baštine naših krajeva, a Hrvatska ima velike uzore u ovom sportu pa nije ni čudo da i dalje postiže visoke rezultate na svim europskim i svjetskim natjecanjima. Popularno je i bodrenje naših vaterpolista, osobito kad igramo protiv naših najjačih protivnika – Srba i Mađara. Vaterpolo je kompleksan sport koji će Vam se svidjeli dok ćete postepeno shvaćati pravila.